Czym są soczewki toryczne?

Soczewki toryczne mają charakterystyczny kształt, dzięki czemu kierowane są do osób z astygmatyzmem. Co jeszcze warto o nich wiedzieć, czym dokładnie się charakteryzują, a także jakie ich rodzaje są dostępne na rynku?

 

Czym charakteryzują się soczewki toryczne?

Toryczne soczewki kontaktowe mają kształt, który pozwala zniwelować nieprawidłową krzywiznę oka i tym samym korygować astygmatyzm. Często porównywane są do przeciętego wzdłuż obwarzanka, który kształtem przypomina figurę geometryczną jaką jest torus i właśnie temu zawdzięczają swą nazwę. Ich budowa sprawia, że odbijają światło w przekroju poziomym oraz pionowym, dlatego świetnie dopasowują się do rogówki oka osób z astygmatyzmem.

Kolejną cechą jest to, że ich moc nie jest jednakowa na całej powierzchni. Stąd też kluczowe jest prawidłowe ułożenie soczewek torycznych, co staje się łatwiejsze dzięki tzw. strefom stabilizującym. Istotną kwestią jest też oś cylindra, która dopasowywana jest indywidualnie do pacjenta.

 

Na czym polega astygmatyzm?

Wiemy już, że soczewki toryczne przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem. Na czym jednak polega ta wada wzroku? Występuje ona wtedy, gdy rogówka oka albo jego soczewka nie mają regularnego, kulistego kształtu. Sprawia to, że światło nie skupia się prawidłowo na siatkówce i w efekcie obraz może być rozmyty.

Bardzo ważne jest prawidłowe korygowanie tej wady, bowiem nieleczony astygmatyzm może doprowadzać do bólów głowy, nadmiernego mrużenia oczu oraz zmęczenia.

 

Jakie są rodzaje torycznych soczewek kontaktowych?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów takich soczewek. Głównym czynnikiem jest to, z jaką częstotliwością muszą być wymieniane. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem są soczewki wielorazowego użytku, zazwyczaj miesięczne albo dwutygodniowe.

Osoby, które nie chcą jednak poświęcać czasu na pielęgnację, mogą zdecydować się również na soczewki jednodniowe. Po użyciu wystarczy bowiem prawidłowo je zutylizować oraz założyć zupełnie nową parę.

Jeśli borykasz się z astygmatyzmem i zastanawiasz się nad używaniem soczewek torycznych, skontaktuj się z nami. Pomożemy dobrać Ci odpowiedni wariant i przybliżymy, jak prawidłowo go używać.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać? Przeczytaj na naszym blogu.

Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne

Słoneczne

Okulary przeciwsłoneczne

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe

Badania

Badanie wzroku