Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Soczewki kontaktowe są alternatywą dla okularów korekcyjnych. Są niewidoczne dla otoczenia i dają większą swobodę niż okulary. Wyglądamy naturalnie i jesteśmy bardziej pewni siebie. Soczewki zapewniają większy komfort, ponieważ ułatwiają uprawianie sportu.

Możemy w nich biegać, grać w piłkę, pływać, jeździć na rolkach i na rowerze, w okularach nie mamy takiej możliwości. Mając soczewki, możemy nosić okulary przeciwsłoneczne, co jest wielkim plusem. Okulary korekcyjne bywają kłopotliwe, przy wykonywaniu wielu prac, zsuwają się, zaparowują i bywają niewygodne. Soczewki kontaktowe działają na tych samych zasadach co okulary korekcyjne i oferują wiele różnych opcji. Dobór szkieł kontaktowych następuje po kompleksowych badaniach w gabinecie Pawła Wojtkowiaka w Polkowicach.

 

Rodzaje soczewek kontaktowych

Jeśli mamy wadę wzroku, ale nie chcemy nosić okularów, możemy wybrać jednodniowe i miesięczne soczewki kontaktowe. Zostaną odpowiednio dobrane do wady wzroku i trybu ich noszenia.

  • Soczewki toryczne — to soczewki kontaktowe cylindryczne, które są przeznaczone dla osób chorujących np. na astygmatyzm. Zwykłe szkła kontaktowe sferyczne sprawiają, że świat jest widziany w sposób zniekształcony. Przepisanie soczewek torycznych wymaga dokładnego doboru soczewek kontaktowych przez doświadczonego optometrystę. Jest to trochę skomplikowane, ponieważ mogą występować różnice w wadach pomiędzy jednym a drugim okiem.
  • Soczewki biurowe – inaczej półprogresywne umożliwiają dobre widzenie z bliskiej odległości przedmiotów oraz w tzw. pośredniej. Zalecane są dla osób, które wyraźnie widzą przedmioty znajdujące się dalej, ale noszą soczewki przybliżające i potrzebują dodatkowych okularów do widzenia pośredniego. Soczewki półprogresywne mają te same cechy co okulary do czytania, lecz dzięki nim, można widzieć wyraźniej przedmioty w bliskim otoczeniu. W niektórych sytuacjach sprawdzają się lepiej niż soczewki progresywne. Zalecane są dla osób, które preferują soczewki od okularów oraz potrzebują soczewek do czytania i komputera.

 

Soczewki jednodniowe

Soczewki kontaktowe jednodniowe są bardzo wygodne w użytkowaniu. Wybierają je osoby, uprawiający sport, prowadzący aktywny tryb życia i podróżujący, gdyż są bezpieczniejsze od okularów. Poza tym nie reagują na zmianę temperatury, więc nie parują. Chętnie korzysta z nich młodzież, wybierając się na imprezę. Kolorowe soczewki jednodniowe umożliwiają zmianę koloru oczu. Bardzo wygodne, ponieważ nie ma potrzeby ich pielęgnować, bo po powrocie do domu można je wyrzucić, a kolejnego dnia założyć nowe szkła. Jednodniowe soczewki kontaktowe noszą krótkowidze i dalekowidze, a także osoby z astygmatyzmem. Za ich pomocą koryguje się większość wad wzroku. Szkła jednodniowe są produktem jednorazowego użytku i nie wymagają żadnej pielęgnacji.

 

Soczewki dla kierowców

Soczewki progresywne są doskonałym rozwiązaniem dla kierowców. Podczas prowadzenia samochodu, na drodze szybciej reagują i podejmują właściwe decyzje, co jest przecież najważniejsze dla bezpieczeństwa. Kierowanie pojazdem na szosie zmusza prowadzącego do szybkiego przenoszenia wzroku na drogę, lusterka, deskę rozdzielczą. Dzięki nowoczesnym technologiom zastosowanym w soczewkach progresywnych jest możliwość uzyskania szerokich pól widzenia i obrazu o doskonałej jakości, co poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy, szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych czy atmosferycznych. Jazda samochodem wymaga niekiedy pokonywania dużych odległości, również nocą. Niektóre modele aut posiadają reflektory powodujące efekt olśnienia, niebieskie światło emitowane przez elektronikę i wyświetlacze, co dla jadących z naprzeciwka jest niezwykle męczące i obniża szybkość reakcji.

Dlaczego warto kupić okulary z antyrefleksem? Przeczytaj na naszym blogu.

Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne

Słoneczne

Okulary przeciwsłoneczne

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe

Badania

Badanie wzroku