Czym charakteryzują się okulary do pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze nierzadko wiąże się ze stresem. Zawsze jednak przekłada się na narząd wzroku. Warto chronić oczy przed promieniowaniem, nawet jeśli działamy przy nim niewiele. W sytuacji natomiast, gdy spędzamy przy ekranie wiele czasu, powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej ochronie.

 

Okulary do komputera

Okulary do pracy przy komputerze to specjalny wyrób, który charakteryzuje się nieco inną budową szkła. Może ono być zupełnie zwykłą ochroną, tzw. zerówki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby było to również szkło korekcyjne. Niezmiennie pozwala ono na wyraźne widzenie rzeczy znajdujących się blisko i daleko, nadają się doskonale do czytania, jazdy samochodem również w nocy. Pracownia optyczna Paweł Wojtkowiak oferuje okulary do komputera, które przygotuje zgodnie z naszymi potrzebami. Sekret tego rodzaju szkła tkwi tak naprawdę w odpowiednio przygotowanych warstwach antyrefleksyjnych. Ich rolą jest odbijanie pewnej długości fali, która dla wzroku jest uznawana za szkodliwą. I choć soczewki te są początkowo droższe, to jednak warto zainwestować w powłokę, żeby chronić narząd wzroku przed negatywnym wpływem fal.

 

Jak dbać o wzrok?

Jeśli już mamy odpowiednie okulary wyposażone w powłokę antyrefleksyjną, warto pomyśleć o właściwej higienie oczu. Podstawę stanowi po prostu odejście od komputera na 5-10 minut co godzinę. Warto dać oczom odpocząć. Kolejną kwestią jest wietrzenie pomieszczeń, które pozwala pozbyć się suchego powietrza mającego negatywny wpływ na narząd i jego wilgotność. Wysuszone oko można zawsze wesprzeć poprzez zażywanie kropli do oczu. Przy dłuższej pracy warto wyrobić w sobie nawyk częstego ich zakraplania. Nawet nie odchodząc od ekranu, można właściwie dbać o wzrok. Pierwszym sposobem jest patrzenie w dal. Na chwilę odrywamy wzrok od komputera i odszukujemy najdalej położony punkt, w który się wpatrujemy. Niemal identycznie sprawa wygląda w przypadku zieleni. Warto okresowo przypatrzeć się zieleni np. za oknem.

Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne

Słoneczne

Okulary przeciwsłoneczne

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe

Badania

Badanie wzroku