Na czym polega badanie optometryczne?

Badania oczu i wzroku mogą mieć różny charakter. Dlatego nie określa się ich jednym mianem. Można wyszczególnić wśród nich różne odmiany. Jednym z badań, które odgrywa istotną rolę, jest tak zwane badanie optometryczne. Nie polega ono na tym samym co inne działania diagnostyczne podejmowane w celu wykrycia ewentualnych wad wzroku. Ma swoją specyfikę.

 

Poszczególne etapy

Na czym więc polega badanie optometryczne? Jego sednem jest dokonanie takiej diagnozy wzroku i oczu, aby na podstawie otrzymanych wyników umożliwić dobranie odpowiednich okularów. Żeby uzyskać taki efekt, trzeba zaś postępować według określonej kolejności i nie można pominąć żadnego etapu. Pierwszym krokiem do poprawnego rozpoznania sytuacji oka bądź oczu jest dokładny wywiad. To właśnie zapytanie się pacjenta o jego własne odczucia w stosunku do własnego położenia zdrowotnego może przynieść odpowiedzi na najbardziej palące pytania.

Następnym etapem badań optometrycznych jest przystąpienie do szczegółowej diagnozy problemu. W tym celu stosuje się metody takie jak komputerowe badanie oka czy badanie refrakcji metodą Donersa. Działania te mają specjalistyczny charakter i dzięki temu są w stanie sięgnąć istoty problemu ze wzrokiem i oczami. Kiedy zaś już zostają wykonane, optometryście pozostaje wysnuć z nich odpowiednie wnioski. Odpowiednie, czyli takie, które doprowadzą do dopasowania najlepszych możliwych okularów w stosunku do posiadanego defektu wzroku.

Oczywiście badania optometryczne nie mogą być przeprowadzone bez specjalnego sprzętu. Podczas działań diagnostycznych wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia, które pomagają w osiągnięciu precyzyjnego rezultatu. Mowa tu na przykład o urządzeniach takich jak soczewki o różnej mocy czy tenometr.

Podsumowując, badania optometryczne to niezbędny krok w kierunku uzyskania dopasowanych do potrzeb okularów. To właśnie dzięki nim można uzyskać odpowiednie szkła, a w konsekwencji poprawić widoczność i zakończyć problemy związane z niewyraźnym widzeniem.

Jak prawidłowo dobrać okulary? Przeczytaj na naszym blogu.

Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne

Słoneczne

Okulary przeciwsłoneczne

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe

Badania

Badanie wzroku