Czym jest astygmatyzm i jakie są objawy?

Wśród wad wzroku, schorzenia takie jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność nie budzą zdziwienia. Nazwa astygmatyzm może jednak wydawać się dla wielu osób obca. Tymczasem astygmatyzm to jedna z najczęściej rozpoznawanych wad wzroku. Niezborność należy korygować z wykorzystaniem odpowiednich szkieł.


Astygmatyzm, czyli niezborność

Astygmatyzm jest wadą refrakcji, która objawia się zniekształceniem widzenia. Jest spowodowany zmianami w krzywiźnie rogówki, powodującymi nieprawidłowe ogniskowanie promieni świetlnych. Dla pacjenta oznacza to, że obraz widzi niewyraźnie – zarówno w bliskiej odległości, jak i z dala. Astygmatyzm może być również efektem deformacji całej gałki ocznej lub samej soczewki. Warto mieć na uwadze, że niezborność może występować wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością – jedna wada wzroku nie wyklucza istnienia drugiej. Istnieje także zjawisko astygmatyzmu fizjologicznego. Ludzkie oko nie jest idealnie kuliste, stąd niezborność fizjologiczna występuje u większości ludzi.


Kiedy udać się do okulisty?

Niezborność wymaga korekcji nawet w przypadku niewielkiej wady wzroku, co znacząco poprawi ostrość widzenia. Jednak jeśli osoba zmagająca się z astygmatyzmem korzysta z soczewek kontaktowych, korektę można dokonać od wady powyżej wartości 0,75 dioptrii. Zniekształcenie i brak ostrości widzianego obrazu powinien skonsultować specjalista. W naszym salonie możliwe jest kompleksowe zbadanie wzroku. W razie potrzeby pomożemy dobrać odpowiednie szkła korekcyjne.


Objawy i leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm występuje niezależnie od wieku i płci. Osoby cierpiące na astygmatyzm nie widzą ostro linii i konturów obrazów. Objawia się to:

  • bólami głowy, często nawracającymi,
  • tarciem lub mrużeniem oczu,
  • łzawieniem i pieczeniem,
  • przekrzywianiem głowy,
  • zaburzeniem poczucia przestrzeni,
  • potrzebą częstszego mrugania.

Astygmatycy opisują widzenie, jako „przymglone”.  Nierzadko postrzegają proste linie jako krzywe, a punkty opisują jako elipsy. W celu potwierdzenia przypuszczeń konieczna jest wizyta u lekarza okulisty. W leczeniu astygmatyzmu wykorzystuje się specjalne okulary ze szkłami cylindrycznymi, kontaktowe soczewki toryczne lub chirurgiczne metody laserowej korekcji rogówki.

Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne

Słoneczne

Okulary przeciwsłoneczne

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe

Badania

Badanie wzroku